Historie

  • Ročník festivalu

’19

Celotýdenní oslava mládí a studentstva byla oficiálně zahájena už v neděli 19. května na náměstí, kde se mimo jiné představili zástupci patnácti škol, kteří pro tento rok bojovali o titul krále majálesu. Vystoupil Jihočeský symfonický Bigband a byla zahájena výstava s názvem Nezrealizované projekty Českých Budějovic. Následovala hned první menší párty v podobě Silent disca.

 

Tento rok našel kulturní program zázemí na několika neobvyklých místech. Žhavou novinkou byla Žižkova kasárna, proběhla tam například Módní přehlídka. V Rabenštejnské věži zase nezadaní hledali své protějšky na Rychlorande aka Majálesovém tinderu, také zde proběhla ostře sledovaná Královská diskuze hlavních letošních favoritů boje o korunu. Na střechu tělocvičny Heaven Gym si zas lidé mohli vyjít a za přítomnosti romantického západu zhlédnout rumunský hraný dokument Touch me not.

 

O středečních Manon Meurt, kteří představili svůj shoegaze se psalo jako o skupině, jejíž vystoupení byla “emoční jízda” a která nastavila laťku do těžko překonatelných výšin. O předžhavení posluchačů se tehdy postarali holandští Wake Of Jissom. Na Sokoláku se uskutečnila Henna tattoo session, určená pro ty, kteří se vždycky chtěli nechat tetovat, ale zatím k tomu nenašli odvahu. V kavárně Datel se pak debatovalo o zbytečných věcech, které se nám hromadí v domácnostech, a to v rámci přednášky Minimalismus v každodenním životě. A protože náš festival myslí na všechny generace, mohli jste se podívat na Piknik a Rodinné odpoledne na Sokolském ostrově.

 

Během celého týdne jste po budějcích mohli vidět pobíhající studenty v rámci hlavní majálesové hry s názvem Keškobraní. Jak název napovídá, tvůrci hry si vypůjčili koncept geokeschingu a zasadili ho do centra Českých Budějovic a jeho okolí. V náhodném čase se zveřejňovaly nápovědy, například na FB nebo IG, kde se keška v podobě nenafouknuté PET lahve nachází. Kešku často nestačilo najít, hledači museli vyřešit úkol, aby našli další a získali body pro školu. Podle obtížnosti byly úlovky rozděleny do čtyř skupin, získat se za ně dalo 8 až 20 bodů pro svou školu, respektive pro svého kandidáta na krále BM.


Pátek tradične patřil především průvodu, královské soutěži a následné mega párty na Sokoláku. Ve finální disciplíně, která zahrnovala nalazení párů ponožek v kopici oblečení, pověšení prádla, oloupání vajíček (a dle pamětníků i jejich snězení) a které se zúčastnili tři finalisté měl nejlepší čas Vítek Bezecný z GJVJ. Stal se tak králem Budějovického Majálesu a králem všech studentů až do předání koruny v příštím roce.