Čtvrtek 18:30 / Český rozhlas České Budějovice
Cover fotka

FAMU čte a promítá

filmy / ČESKÁ REPUBLIKA

Promítání za účasti tvůrců a autorská čtení za účasti autorů. Komponovaný večer scenáristů a režisérů, studentů FAMU.
Filmy: Damián Vondrášek - Vězení (2017), Diana Cam Van Nguyen - Malá (2017), Natálie Císařovská - Až zapadne slunce (2014).
Čtení: Lukáš Csicsely (1989), Vojtěch Bohuslav (1993).

Podrobněji:
Filmy:
Vězení (2017), rež. Damián Vondrášek

Film, který pochválila i Mirka Spáčilová. Zastupoval ČR na večeru filmovým naději ve Varech a účastnil se mnoha festivalů, například San Sebastianu. Intimní sociální drama o různých podobách uvěznění. Vypráví o nezaměstnaném učiteli Jakubovi, který se uchází o pozici vězeňského vychovatele. Během úvodní prohlídky poznává prostředí vězení a ve vyhrocené situaci potkává svého tchána, který tu zastává vysokou funkci a jeho nápad tu pracovat se mu vůbec nelíbí.

Odkazy:
http://www.filmcenter.cz/cs/short-films/filmy/16-imprisoned
https://www.csfd.cz/film/471241-vezeni/prehled/

Malá (2017), rež. Diana Cam Van Nguyen

Okouzlují krátký animovaný film studentky animace, který reflektuje zkušenost mladých Vietnamců, kteří se narodili v Čechách a žijí na pomezí dvou kultur. Film se účastní festivalů animovaných filmů i dokumentárních, protože dokumentární výpověď podává s poetickou stylizací animovaného filmu.

Odkazy: http://www.dokrevue.cz/clanky/mala
https://www.csfd.cz/film/509757-mala/komentare/
https://www.facebook.com/malaanimovanydokument/?fref=mentions

Až zapadne slunce (2014), rež. Natálie Císařovská
Hvězdně obsazený film Natálie Císařovské, který s humorem a poetikou řeší vážné věci. Například to, jak je v partnerském vztahu lehké ztratit sama sebe a přestat si věřit, obzvlášť když je váš partner silný, nabubřelý a charismatický kolos. Hrají: Jan Cina, Barbora Poláková, Jiří Havelka.

Odkazy:
https://www.csfd.cz/film/395661-az-zapadne-slunce/komentare/
https://www.facebook.com/azzapadneslunce/

Čtení:
Lukáš Csicsely
Student scenáristiky, učitel scenáristiky. Autor několika knih, například Svátku (2016), o floutkovi, který jede sám na filmový festival a sám se tam pokouší slavit, dále Předvečeru sv. Mikuláše (2017) o něžné, dětské a maloměstské válce ne sněhu nebo rozhlasových povídaček Metamorfórky (2018). Podílí se na scénářích pro film, rozhlas nebo k obrazovým knížkám. Číst bude z toho nebo připravovaných textů.

http://www.revolverrevue.cz/err-972016-lukas-csicsely-svatek
http://www.meander.cz/lukas-csicsely
http://www.iliteratura.cz/Fulltext?Fulltext=csicsely

Vojtěch Bohuslav
Student scenáristiky, spoluautor dvou z promítaných filmů (Malé, Až zapadne Slunce). Právě připravuje scénář o Kupkovi a možná bude číst ze svého nedávno zinscenovaného textu Chotčiny, magického realismu z českého maloměsta, popřípadě své poezie.