Středa 17:00 / Český rozhlas České Budějovice
Cover fotka

FRANCISEXTET

vážná hudba / ČESKÁ REPUBLIKA

Francisextet vznikl o letních prázdninách 2014 přibližně v půl třetí ráno v jedné z nejhorších náleven, kterou lze v Českých Budějovicích najít, přičemž dva členové souboru, kteří u založení nebyli, neměli ani ponětí o tom, že se stali členy nějakého tělesa. Rozhodnutí učiněná v delirijním stavu často nemají dlouhého trvání a ráno jich většinou člověk lituje, naše nadšení však bylo silnější než kocovina, a tak jsme si vytyčili cíl, který jsme splnili – zahrát jednu větu z Poulencova Sextetu v Koncertní síni Otakara Jeremiáše na slavnostním koncertu českobudějovické konzervatoře. Od doby vzniku jsme si repertoár vybírali sami (však také sextetů je velmi málo a na výběr máme hrstku skladeb), na zkouškách probíhala přímá demokracie, plodné diskuze a polemiky mezi všemi členy a nikdy nás nevedl žádný profesor. 

Jsme čistě studentská organizace, která se zaměřuje především na hudbu 20. století, jež je neprávem opomíjená a upozaděná. V době, kdy existuje přehršle souborů zabývajících se starou hudbou, proto můžeme působit jako určitý protiproud; chceme totiž publiku představit muziku, kterou považuje za moderní, avšak tato moderní hudba je již téměř sto let stará a stále, na rozdíl od hudby barokní, si nenašla u posluchačů místo. 

Všichni členové souboru jsou silné individuality, které rozumí svému řemeslu a chytře vkládají do skladeb vlastní originální invence. Francisextet za krátkou dobu svého působení několikrát veřejně vystoupil: v rámci kulturní akce Noc kostelů, na vlastním recitálu v českobudějovické Vědecké knihovně, kde provedl světovou premiéru skladby Annus mirabilis Jana Meisla. Zahrál  v rámci Klubu přátel Jihočeské filharmonie a s jeho členy poté proběhla beseda. Ve středu 18. listopadu zakončil Francisextet jakožto absolutní vítěz rozhlasové soutěže Concerto Bohemia 2015 slavnostní koncert pro laureáty soutěže, který se z pražského Fora Karlin přenášel do rozhlasu a bude jej ze záznamu vysílat i Česká televize.