Čtvrtek 17:00 / Studentský kostel
Cover fotka

SBOR SE "Z"

studentské / ČESKÁ REPUBLIKA

Pěvecký sbor byl založen roku 1990. Ve stejnou dobu naše gymnázium zahájilo spolupráci s pasovským Adalbert-Stifter-Gymnasium, v rámci níž se také začaly pořádat pravidelné společné koncerty v Českých Budějovicích a v Pasově.

               Sbor se schází jednou týdně. Jeho motem je: „Najdi v sobě hudbu, která s tebou souzní, rozvíjej ji a raduj se z ní spolu s diváky na koncertech.“ Proto je jeho repertoár široký. Tvoří jej skladby nejrůznějších žánrů – od lidových písní, spirituálů přes díla autorů klasické hudby až po populární skladby. Uměleckým vedoucím na jeho počátku byl Mgr. Karel Štyx, nyní je to Mgr. Ester Pitrunová, Dis.

               Koncerty jsou zajímavé tím, že se některé skladby neprezentují pouze vokálně, ale jsou doprovázeny hudebními nástroji nebo jsou nějak vizuálně ztvárněny. Nebo také tím, že tu kromě sboru např. účinkují další hudebníci z našeho gymnázia (komorní nebo sólová vokální vystoupení, instrumentální soubory, atd.). V minulosti tak např. byla uvedena část rockové mše, vokálně a vizuálně ztvárněna parodie na operu, sólově nebo v duetech zazněly ruské, bulharské, irské tradicionály, skladby autorů klasické hudby nebo bylo možnost obdivovat vlastní invenci hudebních skupin, které vznikly v průběhu studia na naší škole. Tímto je program velmi pestrý a pro dnešního posluchače a rodiče lákavý