17. May. 2017

Budějovický Majáles už tuto neděli!

Budějovický Majáles je za rohem a my ti přinášíme to nejlepší z celého týdne.

Samotné zahájení majálesového týdne proběhne tentokrát již v neděli 21. května na náměstí Přemysla Otakara II. a bude zakončeno v Českých Budějovicích oblíbeným Silent diskem - párty bez reproduktorů, zato se spoustou sluchátek a neomezeným prostorem.

Součástí slavnostního zahájení bude rovněž představení architektonického projektu z dílny studia Mjölk architekti. Na projektu začnou architekti pracovat již 18. května, kdy v první etapě bude postaven dřevěný informační stánek jako pomyslné těžiště celého festivalu. Druhá fáze projektu se zaměří na zapojení místních studentů, kteří tak získají jedinečnou příležitost spolupráce se známými architekty. Zájemci se mohou přihlásit pomocí formuláře zveřejněného na facebookové stránce Budějovického Majálesu a na webu festivalu. Přímo na náměstí budou pod rukama studentů vznikat artefakty ze dřeva a posléze budou rozmístěny na místa konání Budějovického Majálesu a na další frekventovaná místa Českých Budějovic.

Prvními kulturními průvodci na této pět dní dlouhé pouti se hned v pondělí 22. května může stát umělecká dvojice ze Studia Alta se svým představením Boys Who Like To Play With Dolls, v němž se pokusí zbořit všechny zažité genderové stereotypy.

Majálesové úterý 23. května bude věnováno především rodičům s dětmi. Na Sokolském ostrově bude až do večera probíhat pestrý program Rodinného odpoledne. Bezdětným šťastlivcům doporučujeme na Sokolský ostrov zavítat hlavně ve středu 24. května, kdy se díky Pikniku stane středobodem všeho dění. Pravděpodobnost, že díky majálesovému Piknikui příště dorazíte i na Rodinné odpoledne, je vysoká.

Ve středu si také nezapomeňte svoje auto zaparkovat v pohodlné blízkosti, abyste večer mohli svého miláčka vyvézt do Autokina a užít si pravý americký večer při sledování filmu Big Lebowski. Středeční divadelní lahůdkou bude umělecká skupina spojující fyzické, experimentální a taneční divadlo - Spitfire Company. Pokud se s vámi během představení začne klepat židle, bude to buď vaším nadšením z představení, nebo tím, že zrovna pár metrů od vás přistává letadlo. Divadelní scéna se totiž po roce opět zabydlí v hangáru Letiště České Budějovice v Plané. Pouze první z možností však mohou organizátoři zaručit.

Zvládnout všechny vytipované body programu bude však vzhledem k jejich množství opravdu náročné, a proto letos přichází Budějovický Majáles s novinkou! V centru města, hlavně na Piaristickém náměstí a na náměstí Přemysla Otakara II., naleznete majálesové chill out zóny, kde si budete moci v klidu rozplánovat své další majálesové putování.

Určitě byste si neměli nechat ujít letošní novinku, která vám rozhodně rozšíří obzory. A to doslova, neboť pro vás organizátoři chystají unikátní koncert přímo na střeše Domu kultury Metropol.

To, že Velký pátek není jen o Velikonocích, vám na majálesovém Open Air dokáže třeba české elektronické uskupení Midi Lidi, které představí svou novou desku Give Masterpiece a Chance, opěvovanou kritiky i fanoušky. A o tom, že stará láska nerezaví, vás přesvědčí kapela minus123minut, která sice minulý rok ohlásila svůj comeback, ale po dlouhých 11 letech se vrací i na Budějovický Majáles rozproudit v rytmu jazzu, blues a funky krev v žilách každého z vás.

V pátek 26. května můžete ochutnávat nejen z české kuchyně, ale i z té světové. Až ze Švédska k nám přijede rapper Prop Dylan, který má na kontě stovky živých vystoupení po celé Skandinávii. A pokud jste si mysleli, že letošní festivalové heslo „Májallesgute” je jen frází, pak vás z omylu vyvede německý multiinstrumentalista The Micronaut, který do Českých Budějovic zavítá díky unikátnímu projektu „Stage Exchange” s německým kulturním festivalem Kontakt - Das Kulturfestival. Za tuto možnost vděčí Budějovický Majáles Česko-německému fondu budoucnosti v rámci Česko-německého kulturního jara 2017.

V týdnu od 22. do 26. května bude chtít v Českých Budějovicích žít opravdu každý!