09. February. 2016

Vyjádření festivalu k okolnostem útoku na centrum Klinika

Rozpolcenost. Charakteristický prvek naší společnosti poslední doby se bohužel promítá i do našeho festivalu a pohledu na to, zda má, stejně jako doposud zůstat veskrze apolitickým subjektem, či se k určitým věcem, nám samotným bytostně odporným, vyjádřit.

Jedním z těch témat, nad kterým nelze mávnout rukou, či jej přejít s ironií sobě vlastní,  je útok na autonomní centrum Klinika v Praze po sérii demonstrací proti imigrační vlně, která se bohužel více, či méně mediálně dotkla každého z nás. Tento čin nemá v demokracii a v svobodné evropské společnosti místo a striktně tento čin odsuzujeme. 

Ze všech stran slýcháme výkřiky o zachování křesťanských a evropských hodnot. Tato událost je ovšem naprosto mimo jakékoliv hodnoty moderního světa a i přes názorovou rozpolcenost naší společnosti doufáme, že pohled na tento čin s námi sdílí každý z vás.

Chceme jakýmkoliv způsobem zabránit radikalizaci naší společnosti a i naším malým dílkem se chceme připojit ke snahám o zklidnění situace. Není válka. Svět se nedělí na islám a křesťanství. Lidé se nedělí na sluníčka a fašisty. Jen na dobré a špatné. 

Jsme tu všichni, na jedné lodi, na společném životním prostoru a abychom my mohli zůstat těmi dobrými a usínali s čistým svědomím, činy jako tento, stejně jako Pařížské útoky, musíme zavrhnout mimo naši společnost. 

A ač se mnohým z nás zdá apokalypsa a konec evropské kultury jako dobrá záminka nevstávat ráno do práce, musíme si ještě chvilku počkat. Zatím si zkuste zahrát nový Fallout a postřílet pár zombíků. Protože ti doopravdy špatní jsou.


http://zpravy.idnes.cz/utok-na-centrum-klinika-0sf-/krimi.aspx?c=A160206_195931_krimi_ane